Wieści z Ukrainy - II

W poniedziałek (4 lipca) odbyliśmy spotkanie na żytomierskim cmentarzu z panią prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktorią Laskowską-Szczur, która oprowadziła nas po tej nekropolii. Mijaliśmy wiele mogił, m.in. Juliusza Zarębskiego - wybitnego polskiego kompozytora, krewnych Stanisława Moniuszki i Józefa Ignacego Kraszewskiego. Usłyszeliśmy również historię rodziny Ignacego Jana Paderewskiego. Spacer przerwały nam niewielkie opady deszczu, w związku z tym zostaliśmy zaproszeni przez Panią Prezes do biura na herbatę, kawę oraz ciastka.

Po poczęstunku wróciliśmy na cmentarz i rozpoczęliśmy prace porządkowe polegające na zbieraniu gałęzi, poprawiania napisów na płytach grobowych, a także podnoszeniu przewróconych pomników.

Dziś (5 lipca) kontynuowaliśmy prace na cmentarzu, które zostały przerwane przez przyjazd ważnych gości i telewizji TVP Wrocław, z panią redaktor Grażyną Orłowską-Sondej na czele. Odwiedzili nas m.in.: marszałek Tadeusz Samborski, kurator Roman Kowalczyk, dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Małgorzata Matusiak oraz konsul RP w Winnicy Tomasz Olejniczak i władze Żytomierza. Przybyła również miejscowa młodzież pochodzenia polskiego.

Po przemówieniach pokazywaliśmy gościom efekty naszej pracy. Gdy oficjalna delegacja wyjechała, udzielaliśmy wywiadów dla TVP Wrocław. Opowiadaliśmy o odczuciach dotyczących naszego pobytu na Ukrainie i pracy na cmentarzu. Po wyjeździe telewizji wróciliśmy do pracy.

Anita Kacik i Karolina Matłoka
uczennice Gimnazjum im. Tkaczy Chełmskich
w Chełmsku Śl.