Wymiana Polsko-Niemiecka 2017

W dniach 18.09.2017r. - 21.09.2017r. młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim wraz z p. Marianną Fryc-Wyrostek i p. Bożeną Zacharą wzięła udział w spotkaniu w Gorlitz z rówieśnikami z Polski i Niemiec. Spotkanie organizowane jest w ramach sieci szkół partnerskich S-D-S (Sachsen - Dolny - Śląsk): Mittelschule Innenstadt w Görlitz, Klaus-Riedel Mittelschule w Bernstadt, Zespołu Szkół Publicznych im. Tkaczy Śląskich w Chełmsku Śląskim oraz Zespołu Szkół w Zawidowie.

Wszystkie cztery szkoły tworzące sieć są placówkami, które znajdują się w strefie przygranicznej i prowadzą aktywną współpracę partnerską na różnych obszarach życia szkolnego

Celem tej współpracy jest przełamanie stereotypów, poznanie kraju sąsiada oraz możliwość praktycznej nauki języka niemieckiego przez polskich uczniów i języka polskiego przez uczniów niemieckich.

Wizyta w Gorlitz jest dalszym etapem projektu w ramach którego młodzi ludzie ze szkół w Polsce i Niemiec mogą poznać swoje obyczaje i nawiązać przyjaźnie  z rówieśnikami ze szkół partnerskich. Była to także okazja do wzruszających spotkań, gdyż wiele z tych przyjaźni jest kontynuowana od lat. Najważniejszym aspektem jednak jest to, że młodzi ludzie mogą wykorzystać w praktyce znajomość języka niemieckiego nabytą podczas zajęć lekcyjnych.

W trakcie pobytu w Görlitz młodzież zwiedziła miasto, gdzie wzięła   udział w tzw. grze miejskiej,  grach językowych i integracyjnych. Uczniowie zwiedzili szkołę, w której zorganizowane zostały zajęcia. Przedstawiony został także film na temat wymiany z ubiegłego roku, a udział w zajęciach sportowych sprzyjał wzajemnej integracji i współpracy. W planie tegorocznej wymiany zawarta była też wycieczka na basen.

Bardzo pozytywnie na wzajemne poznanie wpływają wspólne projekty, w czasie których uczniowie pracują w mieszanych  grupach polsko-niemieckich. Następuje wówczas intensywne komunikowanie się po niemiecku. 

W Görlitz uczniowie pracowali nad projektem teatralnym "Żywe obrazy". W grupach przygotowywali przedstawienia podań i legend. Każda grupa zaprezentowała swoją historię na szkolnej scenie przed niemiecką publicznością. Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę drobne prezenty związane z historią i kulturą Görlitz.

Przy końcu wymiany dwie różnonarodowe grupy, tworzyły jeden zgrany zespół.

Wszyscy uczestnicy spotkania niecierpliwie czekają na kolejne spotkanie, które odbędzie się w Zawidowie.

Spotkanie zostało dofinansowane przez Polsko ? Niemiecką Współpracę  Młodzieży.